Український проєкт «роздІловІ» стає міжнародним і змінює формат

Мультидисциплінарний проєкт Агенції АртПоле «роздІловІ» поєднав поезію, музику й візуалізацію. Проєкт існує сім років, постійно трансформуючись — змінюються тексти, образи, мелодії. За цей час виступи відбулися в різних локаціях, від Бахмута й Станиці Луганської до Варшави й Вроцлава. На різних етапах до проєкту долучалися відомі музиканти й відеохудожники. Зараз «роздІловІ» припинили існування у вигляді сценічного дійства, натомість активно розвиваються у віртуальному просторі.

Протягом року «роздІловІ» виникали в різних проявах — як перформанс-відкриття «Книжкового Арсеналу», як фільм-концерт режисера Вадима Ількова «Розділові Наживо», як інноваційна багатомовна поетична платформа, де поезія перекладається не лише за допомогою слів, але й звуків та символів.

Тепер «роздІловІ» живуть у новій формі — в інтерактивному публічному просторі на сайті rozdilovi.org та соціальній мережі Instagram.

Презентації сайту вже пройшли в Римі, Берліні, Празі й Варшаві. Попереду — нові міста, автори й мови, адже експеримент з мультидисциплінарним перекладом, який запропонували «роздІловІ», виявився вдалим. І зараз набирає обертів.

«Сайт rozdilovi.org дозволяє прослухати і подивитися твір, виділити окремі композиції, або, що дуже цікаво, піти своїм маршрутом. Наприклад, якщо сьогодні багато сонця, набрати на сайті слово “сонце” і ви побачите всі рядки з віршів, які містять це слово. Якщо самотньо й здається, що слів на означення цього стану не існує, вам теж сюди, — розповідає Оля Михайлюк, авторка ідеї проєкту “роздІловІ”, у своєму блозі на сайті LB.ua. — Такими фразами чи навіть окремими словами-асоціаціями можуть користуватися й ті, хто не знає української. Наприклад, француз і німкеня можуть листуватися за допомогою “розділових”, додаючи трохи поезії в щоденне. Це вже навіть більше ніж проєкт, це movement, спільнота, що виникла навколо одного перформансу. “роздІловІ” об’єднують. І багатьом подобається цей оксюморон».

Синтез слів, графіки, музики, що підкреслює особливу мелодику кожної мови, тактильних відчуттів і новітніх технологій, ретрансльований у віртуальний простір. На тлі загального пришвидшення, розширення, спрощення rozdilovi.org, за словами авторів, «лишаються позачасовими та вимагають заглиблення».

«Ми побачили в мультимедійності твору можливість знайти форму, яка б компенсувала те, що в текстових перекладах часто втрачається: ритм, паузи, інтонації, настрій, відтінки смислів», — пояснює Дмитро Лідер, керівник розробників інтерактивних форматів проєкту.

На сайті користувачі зможуть бачити відео з виступів і переглядати тексти нових композицій, або створити власну електронну листівку, на якій фіксується конкретна фраза з вірша не лише українською, а також іншими мовами. Тексти, що увійшли в #роздІловІ, перекладені англійською, німецькою, італійською, французькою, польською та чеською. Крім того, на сайті постійно з’являтимуться оновлення. 

Сьогодні це — відеопоезія «Добре, що порт працює щоденно» — вірш з майбутньої збірки Сергія Жадана українською й іноземними мовами.

«”роздІловІ” сполучають не лише різні мистецькі дисципліни, різні мови, але й віртуальне з реальним. Офлайн вони також продовжують існувати. Вже на початку березня в рамках проєкту «Століття української абстракції» будуть представлені інсталяції за матеріалами “роздІлових” і перформанс Олі Михайлюк. Робота над аудіовізуальною інсталяцією триває — ми працюємо над тим, аби відвідувачі сайту могли нібито відчути сайт на дотик. Такі формати є актуальними й в контексті сучасної мистецької сцени Європи», — зазначає Мирослава Ганюшкіна, директорка агенції «АртПоле».

Офіційний сайт

Instagram

Довідка.

«роздІловІ» — мультидисциплінарний проєкт мистецької агенції «АртПоле», який поєднав поезію, музику й візуалізацію. Проєкт існує сім років, постійно трансформуючись — змінювалися тексти, образи, мелодії. Вперше проєкт було презентовано у грудні 2012 року в Івано-Франківську та Києві на основі книги Сергія Жадана «Вогнепальні й ножові». З того часу виступи «роздІлових» відбулися в різних локаціях, від Тернопіля й Бахмута до Варшави й Вроцлава. На різних етапах до проєкту долучалися відомі музиканти й відеохудожники. Виступ в межах зйомок фільму-концерту «Розділові Наживо» режисера Вадима Ількова став своєрідною крапкою «роздІлових» у вигляді сценічного дійства, натомість проєкт активно розвивається у віртуальному просторі.

Агенція АртПоле — незалежна мистецька платформа, яка спеціалізується на створенні інноваційних проєктів. Кожен з них відкриває нові можливості комунікації між митцями, нові методи роботи з різними арт-дисциплінами і, як результат, нові форми та сенси в сучасному мистецтві. Агенція також запрошує до спільної роботи антропологів культури й філософів, створюючи мультидисциплінарне поле існування для кожного мистецького продукту.