«Ukraine: Here We Go!»: український док підкорює IDFA

Nederland, Amsterdam, 27 November 2019. Forum lunch during IDFA 2019. Photo: © 2019, Joke Schut / www.jokeschut.nl

10 проєктів з України відвідали головний світовий майданчик неігрового кіно. Вперше на IDFA представили настільки велику делегацію українських документалістів та документалісток.

Учасниками делегації стали продюсер(к)и і режисер(к)и, які працюють над своїми першими та другими повнометражними картинами. Вони долучилися до індустрійних подій фестивалю, відвідали форум-ринок та отримали консультації міжнародних експертів та експерток. Всі 10 відібраних проєктів входять до списку найочікуваніших українських документальних фільмів найближчих років.

«Docudays UA організував для українських фільмейкерів три події. Зокрема, 25 листопада відбувся нетворкінг-обід із представниками та представницями міжнародних фестивалів, фондів і сейлз-агентств, — розповідає очільниця індустрійної платформи Docudays UA та координаторка делегації Дар’я Бассель. — Наступного дня чотири українські проєкти представили в рамках українського шоукейсу. Модераторкою виступила одна з найкращих міжнародних експерток із креативної документалістики та голова DOK Co-Pro Market у Лейпцигу Бріджид О’Шіа. Серед аудиторії були програмний директор Hot Docs, програмери Visions du reel, RIDM, DOK Leipzig, продюсери та продюсерки з Латвії, Франції й Канади, а також постійні партнери Docudays UA — бродкастери Current Time».

«Держкіно України, разом із «Українським інститутом» та командою Docudays UA, вперше в історії на державному рівні підтримали візит делегації українських документалістів та документалісток на IDFA-2019 в Амстердамі, – зазначив начальник управління державного регулювання та реалізації кінопроєктів Держкіно Артем Голосов. – Наші митці отримали можливість представити свої кінопроєкти іноземним продюсер(к)ам, представникам та представницям міжнародних кінофондів, фестивалів та навчальних програм. Треба зазначити, що проєкти викликають значно більшу увагу та довіру, коли вони мають за собою підтримку профільних державних структур».

Свої проєкти пропітчили режисер(к)и та продюсер(к)и «Поміж двох війн» (реж. Аліна Горлова), «Крихка пам’ять» (реж. Ігор Іванько), «Експедиція 49» (реж. Аліса Коваленко) та «Фрагменти льоду» (реж. Марія Стоянова).

«На спеціальних подіях делегації уся увага була прикута до нас і наших проєктів, — розповідає продюсер Максим Наконечний. — І це може принести суттєві результати найближчим часом. Наприклад, ми вже почали переговори щодо потенційної співпраці по нашому проєктові «Фрагменти льоду». Окрема тема — кіно, яке показують на фестивалі. Не можу не відмітити шедевр, який я подивився — «Talking about trees». Це смішний і сумний маніфест кінотрадиції, який, гадаю, нікому не вдасться перевершити у моєму особистому кінорейтингу 2019 року».

27 листопада українська делегація зустрічала гостей на IDFA FORUM LUNCH, організованому за підтримки «Українського інституту». Події, під час якої збираються всі учасники фестивального індустрійного ринку. Цього року ланч відбувся під гаслом «Ukraine: Here We Go!». Тут було понад 300 гостей зі всього світу!

«Протягом останніх років українське документальне кіно стало ефективним інструментом для культурної дипломатії. Саме документалісти надають глибокий і сутнісний контекст сучасної української реальності, якщо уважно придивитися до тем їх стрічок: пост-травматичний синдром, що переживає усе суспільство, активізація волонтерських рухів, суперечливий процес декомунізації…  ділиться Ольга Бірзул, керівниця сектору кіно в «Українському інституті». Втім, створення неігрового фільму – це тривалий і непростий процес. Тому для «Українського інституту» було стратегічно важливо підтримати українську делегацію на IDFA. Адже це не лише найбільший фестиваль документального кіно у світі, а й потужна індустрійна платформа, де кінематографісти можуть знайти всебічну підтримку для реалізації своїх ідей».

На фестивалі також були присутні делегати всіх 10 відібраних до участі проєктів. Серед таких — «Сіль з Боневілля» (реж. Семен Мозговий), «Лимани» (реж. Сергій Лисенко), «Свідчення Флоріана» (реж. Олексій Радинський), «Наслідки VR: Євромайдан» (реж. Сергій Полєжака), «РОЗИ. Фільм-кабаре» (реж. Ірина Стеценко) та «Залізна сотня» (реж. Юлія Гонтарук). 

Робота української делегації стала можлива завдяки співпраці між Docudays UA, Державним агентством України з питань кіно та «Українським інститутом».